Mikroskop FIB-SEM
Mikroskop FIB-SEM jest również określany jako system dwuwiązkowy. Jest to mikroskop, który składa się z komory próżniowej i dwóch kolumn – zazwyczaj jednej kolumny, która pracuje ze skupioną wiązką jonów oraz drugiej kolumny, która pracuje z wiązką elektronów.
Ogromną zaletą takiego systemu dwuwiązkowego jest połączenie możliwości skaningowego mikroskopu elektronowego z możliwościami systemu z wiązką jonów. Załadowana próbka nie musi być wyjmowana przed zbadaniem jej pod mikroskopem SEM. Ponadto procesy takie jak trawienie FIB można obserwować za pomocą SEM podczas trwającej obróbki.
Podstawowa budowa mikroskopu FIB-SEM
Większość systemów dwuwiązkowych składa się ze skaningowego mikroskopu elektronowego zamontowanego pionowo na komorze próżniowej oraz kolumny wiązki jonowej umieszczonej pod pewnym kątem obok kolumny SEM.
Większość urządzeń FIB-SEM wykorzystuje działo jonów ciekłego metalu (LMIS) – głównie galu – do kolumny jonowej. Kolumna SEM posiada głównie działo z termiczną emisją polową (TFE), rzadko zwykłe włókno wolframowe.
System dwuwiązkowy działa zawsze na wysokości eucentrycznej, dzięki czemu kolumny FIB i SEM mają ten sam punkt skupienia pomimo pochylenia próbki. Ułatwia to pracę z mikroskopem FIB-SEM, ponieważ w przeciwnym razie stolik na próbki musiałby być stale przesuwany. Wysokość eucentryczną należy regulować po załadowaniu próbki każdorazowo przed rozpoczęciem pracy.
Zastosowania mikroskopów FIB-SEM
Przygotowanie lameli TEM
Przygotowanie lameli TEM jest ważnym zadaniem w materiałoznawstwie. Przygotowanie tak cienkiej warstwy materiału jest procesem złożonym i wspomagane jest w mikroskopach FIB-SEM dodatkowymi ułatwieniami i rozwiązaniami programowymi.
Analiza strukturalna
Przekroje materiału można szybko wytwarzać i polerować za pomocą skupionej wiązki jonów. Skaningowy mikroskop elektronowy wytwarza następnie obrazy o wysokiej rozdzielczości bez żadnych destrukcyjnych skutków dla samej próbki.
Kontrola procesu 3D
Połączenie dwóch kolumn i przechylnego stolika eucentrycznego umożliwia trójwymiarową obróbkę próbki (trawienie FIB) i jednoczesną kontrolę procesu za pośrednictwem kolumny SEM.
Przegląd systemów dwuwiązkowych dostępnych na rynku
Różni producenci opracowali i zoptymalizowali mikroskopy FIB-SEM do różnorodnych zadań. Oprócz najpopularniejszych systemów dwuwiązkowych z galowym LMIS-FIB i pionową kolumną SEM istnieją następujące instrumenty tego typu.
Hel/Neon FIB z Ga FIB – Zeiss ORION NanoFab
Ten produkt firmy Zeiss to system dwuwiązkowy składający się wyłącznie z kolumn jonowych FIB. Hel jest używany do małych struktur, a gal do trawienia. Źródło helu/neonu jest typu GFIS.
Pionowy FIB z GaBiLi – Raith Velion
Produkt Raith to urządzenie FIB-SEM składający się z kolumny wiązki jonów prostopadłej do komory próżniowej. Istnieje wiele różnych źródeł LMIS i LMAIS, które można wykorzystać, takich jak nowe źródło galowo-bizmutowo-litowe (GaBiLi).